Predare -> Învăţare -> Zâmbet

Predare -> Învăţare -> Zâmbet

duminică, 10 aprilie 2016

Noţiuni de sintaxă - clasa a VIII-a

PROIECT DIDACTIC



CLASA: a VIII-a A
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional de artă Ion Vidu, Timişoara
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
PROPUNĂTOR:Coşa Cristina- Ancuţa & Mătăsărean Roxana
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Genul epic

SUBECTUL: Noțiuni de sintaxă

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare
DURATA LECŢIEI: 50 minute

COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE:
1.4 sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

VALORI ŞI ATITUDINI:
1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
4. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural;
5. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural;
6. Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- Să definească noțiunile de text, frază și propoziție;
O2- Să clasifice tipurile de propoziții;
O3- Să despartă fraza în propoziții;
O4- Să distingă tipurile de relații sintactice;
O5- Să recunoască mijloacele de realizare a relațiilor sintactice.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)      Metode şi procedee didactice: explicaţia, exerciţiul, conversaţia de examinare, problematizarea;
b)     Mijloace de învăţământ: manual, fişă de lucru, markere, tablă, planșă;
c)      Forme de organizare: frontal;
d)     Tipuri de învăţare:inteligibilă, operatorie;
e)      Modalităţi de evaluare: orală, observarea sistematică, aprecieri verbale.


BIBLIOGRAFIA:
Crișan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română, Manual pentru clasa a VIII-a, Humanitas Educational, București, 2014.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
1. Moment organizatoric
2. Reactualizarea cunoştinţelor
3. Captarea antenţiei
4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale
5. Prezentarea noului conţinut şi dirijarea învăţării
6. Încheierea activităţii.

                 








4 comentarii:

  1. nu am mai vazut un proiect de lectie pana acum, dar sunt sigur ca daca as fi din nou clasa a 8-a sigur as fi fost mult mai atent la ora! :)

    RăspundețiȘtergere
  2. materiale foarte bine structurate si de mare ajutor!

    RăspundețiȘtergere
  3. un mod simplu de a face elevii sa participe la ore intr-o atmosfera placuta si relaxanta.

    RăspundețiȘtergere